השמנת יתר היא רק סימפטום, לא הסיבה

השמנת יתר הוא מצב שבו הגוף מסיבות פיסילוגיות שונות צובר רקמת שומן העולה הגדרתית על BMI של של 35 ומעלה . נהוג לחשוב כי האדם השמן הוא עצלן או אוכל יותר מדי או חסר משמעת אבל לא כך הדבר . השמנת היתר וההשמנה הם לרוב נובעות ממצב פיזיולוגי מסוים אשר מבוטא על ידי השמנה כמו שתת- גדילה היא ביטוי לחסר בהורמון הגדילה.
השמנת יתר

תוכן עניינים

תקופתנו מאופיינת  בשפע של מזון מעובד ועתיר אנרגיה. זהו  מזון זמין וזול. השמנת יתר היא בעיה התופסת מקום מרכזי  יותר ויותר בחיי היום יום. מצד אחד, האוכל זמין ומושך ומצד שני אנו נוטים לחקות דוגמנים ושחקנים חטובים ורזים. לכן, אנשי הקהילה הרפואית מחפשים ללא הרף את תרופת הפלא שתמנע השמנת יתר ותעזור למי שכבר סובל מתופעה זו להיפטר ממנה. בארצות הברית סובלים למעלה ממחצית הנשים והגברים ממצב של השמנת יתר,  וכ25% מאוכלוסיית הילדים, ומגמת העלייה נמשכת.

השמנת יתר – מהן הסיבות ?

 • אכילת יתר ומחסור בפעילות גופנית.
 • מניעים פסיכולוגיים כמו עצבות, בדידות ודיכאון הגורמים לחולה לאכול כמויות אוכל גדולות מעל הנדרש לגוף.
 • הפרעות הורמונאליות, במיוחד מחסור בהורמון הלפטין האמור לאותת למוח על תחושת שובע.
 • גנטיקה –  בדרך כלל ילדים שמנים הם בני להורים שמנים. לגנטיקה יש ללא ספק משקל רב בקביעת משקל הגוף.
 • אורח חיים –אנו אוכלים יותר ויותר מזון מעובד. למזון מעובד יש נטייה לגרום להתמכרות, ולכן אפשר לראות אנשים רבים המכורים לפחמימות הגורמות, אחד הגורמים העיקריים של השמנת יתר. גם סגנון העבודה  המפחית בפעילות גופנית ובשריפת אנרגיה והישיבה המרובה מול המחשב תורמים לתופעה של השמנת יתר.
 • רמה גבוהה של אינסולין בדם –  האינסולין הוא הורמון  אנבולי  השומר באדיקות על רקמת השומן בגוף ואינו מאפשר לגוף  לנצל את השומן לאנרגיה. לכן רמה גבוהה של אינסולין בדם מקשה על הירידה במשקל ואף גורמת לתופעה של השמנת יתר.
 • הריון ולידה –  אצל נשים הריון ולידה הן מצבים הגורמים גם הם לתופעה של השמנת יתר.

השמנת יתר – מהם הסיכונים?

מעבר לבעיה האסתטית, קיימים סיכונים  רפואיים ברורים לתופעה זו. אנשים בעלי עודף משקל נוטים לחלות במחלות לב, בלחץ דם בלתי תקין, במחלות של כלי דם, במחלת הסוכרת ואפילו בסרטן. מחקר שנערך מגלה קשר בין סרטן השד אצל נשים לבין השמנת יתר.

השמנת יתר – האם נמצאה תרופת הפלא?

כדי שתרופת נגד השמנת יתר – תרופת הרזיה –  תהיה יעילה  היא צריכה ליצור מאזן אנרגיה שלילי. מאזן אנרגיה שלילי אפשר להשיג או באמצעות הקטנת כמות המזון הנאכלת או באמצעות פעילות גופנית השורפת אנרגיה.  תרופת פלא להרזיה אינה קיימת. התרופות היחידות הן התרופות המדכאות תיאבון. לתרופות אלו יש תופעות לוואי שונות ולעתים גם מסוכנות, ולכן הן אינן מומלצות. בינתיים התרופה היחידה היעילה לטיפול בתופעה של השמנת יתר  היא המניעה. צריך להתמקד במזון דל קלוריות ובפעילות גופנית  על בסיס קבוע.

השמנת יתר – מהם הפתרונות

דיאטה – דיאטה היא עדיין הפתרון המקובל ביותר לטיפול בבעיה של השמנת יתר . דיאטה קיצונית אינה מומלצת והיא לא תפתור את הבעיה. במצב של רעב הגוף חוסך בשחרור האנרגיה ולכן לא נגרמת ירידה במשקל. כדי לטפל במצב של השמנת יתר באמצעות דיאטה יש צורך לעשות  דיאטה  מבוקרת ואטית בליווי פעילות גופנית.

השמנת יתר – טיפול

 • במקרה של השמנה יתר כדאי להתאים תפריט לאורך החיים ולהרגלים התרבותים וההתנהגותים של האדם  על ידי דיאטן המבין בנושא ולא לחפש תפריטים באינטרנט.
 • יש להקפיד על אורח חיים בריא הכולל שינה ופעילות גופנית .
 • הגברת  שריפת השומנים באמצעות עשבי מרפא.
 • הפנייה ליוגה –  היוגה עוזרת להרגעה, לשליטה על החושים, לשריפת שומנים  ולשיפור המטבוליזם .

 

כל מי שיקפיד על ההוראות הנ"ל לא יסבול, לפי עקרונות הרפואה ההודית , מהתופעה של השמנת יתר.