סוכרת מבוגרים – מאפיינים וסיכונים

סוכרת מסוג 2 הידועה בשם סוכרת מבוגרים, היא הסוכרת הנפוצה מבין סוגי הסוכרת והיא שונה מסוכרת מסוג 1.
בדיקת סוכר בדם

תוכן עניינים

סוכרת מבוגרים היא אחראית לכ- 95 אחוז ממקרי הסוכרת .נוסף על כך,  כיום  ידוע כי  כרבע מהאמריקאים בגיל  74-65  חולים במחלת סוכרת  מבוגרים.  במחקר שפרסמה  אוניברסיטת ייל, נמצא  כי  ל-25 אחוזים מבני הנוער  באמריקה יש סוכרת מסוג 2 . לאחרונה מדברים על  קטגוריה חדשה של "טרום סוכרת".  אשר נקראת:LADA

latent autoimmune diabetes in adult ) .  סוכרת  LADA    מתגלה אחרי  גיל 35 ,גיל   שבו גוף  החולה   מייצר נוגדן כנגד חלבון בשם GADA.נוגדן  זה פועל כנגד החלבון של תאי הבטא של הלבלב. ברגע שהנוגדן פועל הוא בעצם פוגע בGADA ולכן בסופו של דבר  נוגדן  זה פוגע בהפרשת האינסולין . כתוצאה מכך אנשים אלה עלולים לפתח סוכרת מבוגרים ולהזדקק  לאינסולין.

סוכרת מבוגרים – קלה למניעה באמצעות טיפול נכון ושינוי סגנון החיים

כ -80 אחוזים מכלל הסובלים  ממחלת סוכרת מסוג 2 , סוכרת מבוגרים, הם בעלי עודף משקל  והם מושפעים במידה מסוימת מהשמנה הבטנית הגורמת לתנגודת לאינסולין, כלומר לעמידות אליו . כאשר הגוף של אדם עם השמנה בטנית מפריש אינסולין, התאים בגוף מצליחים להכניס את הגלוקוז לתאים בקושי רב . אומנם,  20 אחוזים מהסובלים ממחלת סוכרת  מסוג 2,  אינם בעלי עודף משקל ולא סובלים מהשמנה בטנית , אך הם סובלים ממחסור חריף  באינסולין כתוצאה מאיבוד חלק מתאי הבטא  בלבלב. מצב זה הוא מצב קל של  סוכרת מסוג 1  אשר רק גורם לאובדן חלקי של תאי הבטא  בלבלב  המייצרים אינסולין. אם יוכח שזה המקרה  , נוכל לדעת כי כל אלה שיש להם סוכרת מסוג 2 עלולים להיות בעלי עודף משקל  (עודף משקל  מוגדר  ב-20 אחוזים לפחות  מעל משקל גוף אידיאלי בגובה ובמין נתון ).בעוד שהגורם לסוכרת מסוג 1 עלול להיות מעט מסתורי, הרי  שהגורם של סוכרת מבוגרים הוא פחות מסתורי ולכן קל יותר למנוע את מחלת הסוכרת מסוג 2 באמצעות טיפול נכון ושינוי סגנון חיים.

סוכרת מבוגרים - סוכרת בעלת עמידות לאינסולין

כינוי  נוסף  לסוכרת מבוגרים היא  סוכרת בעלת  עמידות לאינסולין .  השמנה, במיוחד השמנה בטנית (באזור הבטן), כתוצאה  מהאינסולין ומהתנגודת  (כוח ההתנגדות של הגוף להשפעות מזיקות ולדחייתן) אין באפשרות הגוף  לנצל את  הגלוקוז,  והגלוקוז אינו  יכול לעבור לתאים . פעולות אלו, הן פעולות עם קשרי גומלין ביניהן.  מסיבות הקשורות לגנטיקה  , לחלק ניכר מהאוכלוסייה בעלת עודף  משקל יש פוטנציאל  לעמידות לאינסולין  אשר יגרום בסופו של דבר ל"שריפת"   תאי הבטא של הלבלב . תנגודת לאינסולין  נגרמת בחלקה  מגנטיקה ובחלקה מרמות גבוהות של טריגליצרידים במחזור הדם ( אפשר באופן מלאכותי ליצור תנגודת לאינסולין באמצעות  הזרקת טריגליצרידים  לתוך הדם.).  התנגודת לאינסולין  גורמת  להגדלת  הצורך באינסולין , וזה  גורם  ללבלב לעבוד קשה יותר ולכן נוצר עודף באינסולין   (hyperinsulinemia). הגוף ,באופן טבעי , מגדיל את הצורך באינסולין, ולכן הלבלב  נאלץ לעבוד קשה יותר כדי לייצר רמות אינסולין  גבוהות  (hyperinsulinemia),  פעולות אלו  גורמות בעקיפין  להעלאת  לחץ הדם.
ככל שהאכילה שלנו ממשיכה להיות לא בריאה, כך נמשיך להפריש עוד ועוד אינסולין אשר  גורם להגברת  התנגודת . כלומר ,להורדת הזיקה עבור קולטני האינסולין לאינסולין.

במילים אחרות, אנו רואים תגובות שרשרת . רמות גבוהות של טריגליצרידים גורמות  לתנגודת  לאינסולין , התנגודת  גורמות לעלייה בכמות האינסולין בדם, הוא   גורם לגוף לבנות יותר שומן בטני, ושומן זה  מעלה  את כמות הטריגליצרידים בדם  שהם הגורמים לעלייה בהפרשת האינסולין בגלל הגדלת התנגודת.

 נכון, אצל כולנו יש רמות מסוימות של טריגליצרידים בדם אך השאלה היא באיזו רמה?

למה יש טריגליצרידים גבוהים בדם?

אין זה  סוד שתזונה היא  סיבה מאוד מרכזית ועליה אני עוד אדון רבות  בהמשך. נוסף על כך, השמנה בטנית  גם היא אחת הסיבות המרכזיות לטרגליצרידים גבוהים.

מתי השמנה בטנית הופכת לסוכרת מבוגרים?

במצב שבו התנגודת לאינסולין היא כה  גבוהה עד שהגוף לא מצליח לשמור על רמות  תקינות של סוכר בדם על אף  שהוא מפריש  הרבה מאוד אינסולין.

סוכרת מסוג 2 , סוכרת מבוגרים, מתפתחת באופן אִטי ויותר חשאי . אומנם, גם בשלבים הראשונים של חריגות ברמות הסוכר בדם (גם אם לא גבוהות ) יכול להיגרם נזק לעצבים , לכלי דם, ולעיניים ועוד. לכן, לפעמים בקרב אנשי המקצוע אפשר  לשמוע  את האמרה כי סוכרת  מבוגרים היא הרוצח השקט.  'רוצח שקט'  זה  יכול להתגלות על ידי : יתר לחץ דם, שינויים בראייה  או זיהומים חוזרים.

סוכרת מבוגרים קשה יותר מסוכרת נעורים

סוכרת מסוג 2 נחשבת למחלה רצינית יותר  מסוכרת מסוג 1 בגלל שאִתה  שאפשר לחיות הרבה זמן ללא טיפול . אבל  סוכרת מבוגרים היא מחלה עקשנית מאוד ותוך זמן מסוים היא  יכולה להפוך את החיים לבלתי נסבלים, לגרום  להגדלת הסיכון להתקפי לב  ולסיכוני כריתה גבוהים המאפיינים את הסוכרת מסוג 1 חשוב לדעת כי סוכרת מסוג  2 היא הגורם העיקרי  ללחץ דם, למחלות לב, לכשל כליות, לעיוורון ולאין אונות.

נוסף על כך, חשוב גם  לציין כי את הסוכרת מסוג 1 אנו מאתרים ,בדרך כלל , מיד או קרוב מאוד למועד ההתפרצות שלה ,שלא כמו סוכרת מסוג 2 שאִתה  שאפשר לחיות  כמה שנים ולא  להרגיש בה . כאשר נגלה את סוכרת מבוגרים זה יהיה כבר  כמה שנים אחרי שהיא  קיננה  בגופנו  ויחד אִתה נגלה  התקדמות רצינית בסיבוכים שסוכרת מבוגרים גרמה באותם השנים  שבהן שהיא  לא התגלתה. 

אנשים עם סוכרת מסוג 2 עדין מייצרים אינסולין ורובם לא נזקקים  לאינסולין בהזרקה כדי  לתפקד, אך אם הטיפול וההשגחה על סוכרת מבוגרים הם גרועים , בסופו של דבר יישרפו תאי הבטא ולא יהיה מנוס  מלהזדקק לאינסולין . בשל התנגודת לאינסולין רבים מחולי סוכרת מסוג 2 מפרישים הרבה יותר אינסולין מאדם לא סוכרתי רזה.