סוכרת נעורים

עד לפני שמונים שנה, לפני גילוי האינסולין, אבחנה של סוכרת מסוג 1, הנקראת סוכרת נעורים ,ומצריכה תלות מוחלטת באינסולין, הייתה  גזר דין מוות. רוב האנשים מתו מספר חודשים לאחר האבחנה. ללא אינסולין, הגלוקוז מצטבר בדם ברמות גבוהות ביותר. האינסולין תפקידו להכניס את הגלוקוז לתאים ובהיעדרו, לא ייכנס הגלוקוז לתאים ולכן יהיו התאים "רעבים" לאנרגיה.
ילד עם צנצנת סוכריות

תוכן עניינים

סוכרת נעורים הייתה בעבר גזר דין מוות

כשהאדם בצום,  רמות  נמוכות של אינסולין   יכולות לגרום  לאיברים לבצע  גלוקוגנזה   בכבד ובכליות, דבר היוצר עוד גלוקוז  ברמה  שהגוף לא יודע  ולא יכול לנצל.   בזמן זה  הכליות ,שהן  מסנני הדם, מנסות   להוציא  מהגוף  את  הרמות גבוהות של הסוכר. פעולה זו גורמת לגוף להרגשת  צמא  (בעקבות הטלה הרבה  של שתן) שאינה יודעת שובע ולהתייבשות .  בסופו של דבר, הרעב  בגוף הופך יותר ויותר חלבון לסוכר.  

כאשר הרקמות לא יכולות  לנצל את  הגלוקוז, הם יוכלו  להשתמש במטבוליזם של שומן עבור האנרגיה על ידי יצירת גופי קטון .  גופים אלה  רעילים ברמות גבוהות  וגורמים  לאובדן נוסף של  מים  מאחר שהכליות מנסות  להוציאם מהגוף.

סוכרת נעורים – אפשר למנוע את הנזק לגוף

כיום סוכרת מסוג 1 , סוכרת נעורים ,היא עדיין מחלה רצינית מאוד, ועדיין קטלנית אם לא מטפלים בה  באינסולין.  מחלה זו יכולה  להרוג במהירות.  כאשר רמת הגלוקוז בדם נמוכה מדי  כתוצאה מאיבוד ריכוז או אובדן ההכרה בעת נסיעה למשל, זה עלול  לגרום למוות אטי  כתוצאה מהתפתחות  מחלת לב  או מחלת כליות אשר קשורות  לרמות גלוקוז גבוהות בדם. המחקר מציין כי זוהי הפרעת האוטואימונית שבה הגוף תוקף את המערכת החיסונית ולכן תאי הבטא נתקפים ופעילותם נפגעת   עד למצב של כמעט אי-יכולת לייצר אינסולין. לא משנה מה גורם לסוכרת מסוג 1, אם נאבחן את המחלה  מיד ונחזיר את רמת  הסוכר לנורמה, הנזק לבריאות יכול להימנע לחלוטין.

סוכרת נעורים – גילוי מוקדם וטיפול נאות, מצילים חיים

בעת האבחון, רבים  מחולי  סוכרת סוג 1  עדיין יכולים    לייצר כמות קטנה של אינסולין.  חשוב לדעת  כי אם חולי סוכרת נעורים יתייחסו  ברצינות ובשלב מוקדם למחלתם ויקבלו טיפול ראוי, מה שנותר  מתפקוד  האינסולין שלהם עדיין יכול להישמר .סוג 1 מתרחש בדרך כלל לפני גיל ארבעים וחמש, ומופיע בדרך כלל בפתאומיות, מלווה  בסימפטומים של ירידה במשקל והשתנה מרובה  .כעת אנו יודעים, שעל אף שלכאורה סוכרת מסוג 1 פורצת מהר  ההתפשטות  שלה היא למעשה די אטית.  לכן, גילוי מוקדם של סוכרת נעורים עשוי להציל חלק מתאי הבטא  ויעזור באיזון רמות הסוכר בדם.

   בדיקות מעבדה פשוטות יכולות לזהות  סוכרת מסוג 1 בשלב המוקדם שלה, וכך אפשר לעצור את המחלה בשלבים המוקדמים על ידי טיפול אגרסיבי. טיפול מוקדם ככל האפשר בסוכרת  מסוג 1 יכול בהחלט להקל על הטיפול ועל השגת איזון בקלות רבה יותר כי הרי חלק מתאי הבטא עדיין  פעילים, אך חשיפה לרמות גבוהות של סוכר למשך זמן רב תהרוג אותם לגמרי.